Międzynarodowe Studia Doktoranckie
Studia trwają cztery lata i kończą się obroną pracy doktorskiej. W czasie trwania studiów doktoranci są zatrudnieni w Instytucie oraz otrzymują specjalną premię, której wysokość zależy od osiągnięć w pracy, przede wszystkim od wyników egzaminów. Podczas studiów doktoranci uczestniczą w wykładach organizowanych w IChTJ. Wykładowcami są pracownicy IChTJ, uczelni wyższych, instytutów PAN oraz wykładowcy zagraniczni. Ostatnio organizowane wykłady:
Doktoranci zobowiązani są do uczestnictwa we wszystkich wykładach oraz zaliczenia rocznie po dwa wybrane wykłady przez pierwsze 3 lata studiów. Doktoranci mogą także uczestniczyć i zaliczać wykłady organizowane na studiach doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego i instytutów PAN. W trakcie trwania studiów doktoranci mogą uczestniczyć w lektoracie języka angielskiego organizowanego na terenie Instytutu. Doktoranci uczestniczą również w życiu naukowym Instytutu, m.in. biorąc aktywny udział w seminariach swojego Zakładu i seminariach ogólnoinstytutowych, a także w konferencjach naukowych z dziedziny, będącej przedmiotem pracy doktorskiej. Po dwóch latach studiów istnieje możliwość ubiegania się o półroczne stypendium Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w renomowanych zespołach naukowych europejskich i amerykańskich. Istnieje także możliwość odbycia staży naukowych w ramach koordynowanych przez IChTJ programów Unii Europejskiej. Studium Doktoranckie dysponuje pewną ilością pokoi w znajdującym się na terenie Instytutu hotelu, które są przeznaczone dla doktorantów spoza Warszawy. Aktualnie miesięczna opłata za mieszkanie w hotelu wynosi 180 zł. Przyjęcia na studia doktoranckie w 2006 r.
Warunkiem przyjęcia na studia doktoranckie jest posiadanie dyplomu magistra w dziedzinie chemii lub pokrewnj. Kandydaci są kwalifikowani na podstawie egzaminu pisemnego obejmującej podstawy chemii, szczególnie chemii nieorganicznej i fizycznej. Egzamin odbędzie się pod koniec października. Przed przystąpieniem do egzaminu wstępnego należy przesłać do Sekretariacie Studium Doktoranckiego następujące dokumenty:
Kandydaci, którzy zostali przyjęci na studia dokonują, w porozumieniu z przyszłymi promotorami, wyboru zespołu naukowego, w ramach którego będą wykonywać pracę doktorską. W tym celu odbywają rozmowy ze wszystkimi promotorami, prowadzącymi nabór w danym roku. Kierownikiem Studium Doktoranckiego jest doc. dr hab. Aleksander Bilewicz, tel. (22) 504 13 57,![]()
Sekretarzem Studium jest dr Ewa Gniazdowska, tel. (22) 504 11 78,
Regulamin Studiów Doktaranckich |
Fragment ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki,
dotyczący Studiów Doktaranckich