Raporty IChTJ. Seria B nr 1/2015
(Laboratory installation for continuous irradiation process of liquid industrial waste)
Zbigniew Zimek, Karol Roman, Sebastian Długoń
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) uczestniczył w programie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), tzw. co-ordinated research project (CRP), dotyczącym radiacyjnej obróbki ścieków w celu ich utylizacji, ze szczególnym uwzględnieniem ścieków zawierających zanieczyszczenia organiczne („Radiation treatment wastewater for reuse with particular focus on wastewaters containing organic pollutants”). IChTJ realizował projekt „Prace laboratoryjne i studium wykonalności dla instalacji oczyszczania ścieków przemysłowych” („Laboratory and feasibility study for industrial waste effluents treatment by radiation”). W ramach projektu prowadzono prace mające na celu określenie możliwości wykorzystania obróbki radiacyjnej do zintensyfikowania procesu utylizacji ścieków przemysłowych powstających w procesie produkcji sody. Podczas produkcji sody metodą Solvaya, powszechnie stosowaną w Europie i w Polsce, powstają znaczne ilości stałych i ciekłych odpadów. Nawet częściowe zagospodarowanie szlamów posodowych jest ważnym zagadnieniem ze względu na niekorzystny ich wpływ na środowisko.
Przedmiotem podjętych działań, opisanych w tym raporcie, było opracowanie założeń, kompletacja niezbędnych elementów i uruchomienie współpracującej z akceleratorem elektronów typu IŁU-6 laboratoryjnej instalacji przeznaczonej do prowadzenia obróbki radiacyjnej metodą ciągłą. Do zasadniczych funkcji tej instalacji należy prowadzenie procesu ciągłej obróbki radiacyjnej w fazie ciekłej z wydajnością rzędu 20-50 l/min. Kluczowym proble-mem technologicznym była optymalizacja konstrukcji komory do napromieniowania w sys-temie obróbki ciągłej, zapewniającej uzyskanie wymaganej jednorodności (rozkładu dawki głębinowej).
Przetestowano sposób formowania strumienia produktu o odpowiednich dla procesu parametrach (wymiary geometryczne, prędkość przepływu). Przeprowadzono również symulację komputerową procesu obróbki radiacyjnej strumienia cieczy w powiązaniu z energią wiązki elektronów oraz rozkładem dawki. Rozważano opcję polegającą na wykorzystaniu sprężonego powietrza w celu zmniejszenia gęstości napromieniowanej zawiesiny i poprawy jednorodności procesu napromieniowania. Instalacja laboratoryjna została wyposażona w dwa zbiorniki o pojemności 0,6 m3 każdy, umożliwiające prowadzenie procesu w dostatecznie długim czasie i w szerokim zakresie prędkości przepływu. Układ zasilania pompy został skojarzony z mikroprocesorowym układem sterowania, umożliwiając regulowany przepływ cieczy poddawanej obróbce radiacyjnej w układzie o założonej geometrii. Ze względu na korozję indukowaną przez szlamy posodowe instalacja laboratoryjna została wykonana z materiałów i komponentów (zawory, rury, pompy) odpornych na korozję.
Montaż i uruchomienie instalacji oraz przeprowadzenie prób technologicznych podczas pracy w warunkach ciągłych pozwoliły na uzyskanie informacji niezbędnych do sformułowania założeń techniczno-ekonomicznych dla instalacji przemysłowej. Dotyczy to w pierwszym rzędzie konstrukcji komory do napromieniowania fazy ciekłej, przy zachowaniu właściwych parametrów geometrycznych strumienia produktu i odpowiednio do skali procesu założonej wydajności instalacji. Istotne znaczenie miało określenie stabilnych warunków prowadzenia procesu w powiązaniu z określonymi wymiarami geometrycznymi strumienia produktu oraz prędkością jego przepływu. Opracowano algorytm sterowania pracą instalacji laboratoryjnej, która współpracuje z akceleratorem elektronów.