Raporty IChTJ. Seria B nr 2/2020
(Guidelines for the construction of radiation installation for ballast water treatment using electron beam)
Zbigniew Zimek
Termin „wody balastowe” odnosi się do wody wraz z zawiesiną pobranej przez statek w celu kontroli parametrów jego pływalności, takich jak przegłębienie, przechył, zanurzenie, stateczność czy naprężenia. Jak już wcześniej ustalono, wody balastowe pobrane na początku podróży statku zawierają różne morskie organizmy, takie jak plankton, bakterie czy skorupiaki, w tym szkodliwe organizmy wodne i patogeny. Obecne prawo międzynarodowe reguluje postępowanie z wodami balastowymi, które polega na ich utylizacji z zastosowaniem metod mechanicznych, fizycznych, chemicznych i biologicznych, pojedynczo bądź w kombinacjach, w celu usunięcia, unieszkodliwienia lub uniknięcia poboru bądź zrzutu szkodliwych organizmów wodnych i patogenów zawartych w wodach balastowych i osadach. Jeszcze jedną perspektywiczną metodą odkażania wód balastowych możne być metoda z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, a szczególnie wiązki przyspieszonych elektronów. Badania utylizacji ścieków i osadów komunalnych mają swoje źródło w prowadzonych od początku lat siedemdziesiątych szeroko zakrojonych pracach dotyczących dezynfekcji z użyciem wiązki elektronów, które potwierdziły skuteczność metody radiacyjnej.
W raporcie przedstawiono założenia do budowy modułu higienizacji radiacyjnej wód balastowych które obejmują: przegląd dotychczasowych doświadczeń w zastosowaniu techniki radiacyjnej do higienizacji ścieków, opis procesu technologicznego obróbki radiacyjnej wód balastowych, określenie wydajności procesu radiacyjnej obróbki wód balastowych, dyskusję na temat wyboru akceleratora i technologii napromieniania osadów, ustalenie wytycznych do budowy instalacji akceleratora i osłon biologicznych oraz omówienie zagadnień ochrony radiologicznej. Zaprezentowano też kluczowe elementy urządzeń instalacji radiacyjnej przeznaczonej do prowadzenia obróbki radiacyjnej wód balastowych oraz wyspecyfikowano istotne elementy akceleratora.
Przeprowadzona ocena wydajności metody radiacyjnej w zastosowaniu do procesu higienizacji wód balastowych wykazała, że oprócz eliminacji uciążliwych zagrożeń ekologicznych możliwe jest osiągnięcie dużej wydajności instalacji. Do wad metody radiacyjnej należą: sto-sunkowo wysokie koszty inwestycyjne i dodatkowe wymagania dotyczące kwalifikacji obsługi. Jednak ze względu na wzrost wymagań w zakresie ochrony środowiska metoda radiacyjna może okazać się konkurencyjna w stosunku do innych obecnie stosowanych rozwiązań.