Monografie - 2009
(Transformations of supramolecular structure initialized in natural polymers by ionizing radiation)
Krystyna Anna Cieśla
Praca dotyczy wpływu promieniowania gamma i elektronowego na właściwości fizykochemiczne (uporządkowanie strukturalne) wybranych białek i polisacharydów. Rozprawa jest oparta na studiach literaturowych oraz na pracach własnych. Przedstawiono w niej przegląd informacji dotyczących właściwości strukturalnych polisacharydów i białek, wskazując jednocześnie na właściwości fizykochemiczne decydujące o ich potencjalnym wykorzystaniu we współczesnych produktach przemysłowych. Opisano osiągnięcia i kierunki najnowszych prac badawczych, zmierzających do opracowania nowych technologii rozszerzających zakres zastosowań materiałów wytwarzanych na bazie tych biopolimerów, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań biodegradowalnych i jadalnych. Omówiono podstawowe zjawiska zachodzące w białkach i polisacharydach pod wpływem promieniowania gamma, takie jak denaturacja, sieciowanie i degradacja, oraz przedstawiono związane z nimi zmiany uporządkowania nadcząsteczkowego (w tym właściwości krystalicznych i konformacji), a także zdolności do żelowania i struktury tworzonych przez nie żeli. Te ostatnie cechy stanowią istotny czynnik decydujący o możliwości zastosowań praktycznych polisacharydów i białek.
Dalsza część pracy zawiera przegląd najnowszych osiągnięć w dziedzinie praktycznego zastosowania promieniowania jonizującego (gamma i elektronowego) do udoskonalania właściwości produktów, jak również utylizacji odpadów, zawierających białka i polisacharydy. Wskazuje na przykłady wykorzystania wiedzy o przekształceniach, zachodzących pod wpływem promieniowania jonizującego oraz innych czynników fizycznych i chemicznych, do odpowiedniego sterowania procesami radiacyjnymi, umożliwiającego odpowiednie ich ukierunkowanie w celu otrzymywania modyfikowanych materiałów o optymalnych dla indywidualnych zastosowań właściwościach fizykochemicznych. Głównym punktem zainteresowania jest zastosowanie promieniowania gamma do poprawienia właściwości biodegradowalnych i jadalnych folii i powłok, bazujących na surowcach odnawialnych, oraz modyfikacja właściwości hydrokoloidów, stosowanych jako dodatki w przemysłach technicznych i spożywczych.
Przedstawiono wyniki prac własnych dotyczących wpływu promieniowania gamma na przebieg denaturacji i rozkładu termicznego wybranych białek globularnych (gamma i alfa globulin, hemoglobiny i albumin wołowych oraz mioglobiny koziej). Na ich podstawie wyciągnięto wnioski dotyczące zachodzących w białkach zmian konformacji oraz procesów degradacji i sieciowania. Wykazano przydatność metod analizy termicznej w badaniach powyższych procesów oraz określono możliwości detekcji zmian zachodzących po napromieniowaniu w różnych warunkach (środowisko, dawka). Przeprowadzono badania zmian konformacji białek mlecznych, związanych z sieciowaniem zachodzącym przy odpowiednim sterowaniu procesem radiacyjnym, i przeanalizowano te zmiany w odniesieniu do większego uporządkowania żeli oraz zmienionej struktury i ulepszonych właściwości fizykochemicznych folii jadalnej, otrzymywanej jako końcowy produkt. Badaniom poddano układy zawierające kazeinian wapniowy (CC) i izolat białek serwatkowych (WPI). Przestudiowano również oddziaływania napromieniowanych i nienapromieniowanych białek z wybranymi polisacharydami w kontekście tworzenia wspólnych żeli i znaleziono relację pomiędzy takimi oddziaływaniami w fazie żelowej a właściwościami folii białkowych zawierających dodatek polisacharydu i powstających jako końcowy produkt.
Przedstawiono następnie wyniki badań dotyczących wpływu promieniowania gamma na uporządkowanie krystaliczne/amorficzne w skrobi ziemniaczanej i pszennej. Omówiono zdolność do żelowania napromieniowanych skrobi oraz właściwości i struktury powstających żeli. Pokazano, w jaki sposób zachodzące przekształcenia strukturalne wpływają na przebieg kleikowania oraz na przekształcenia układów skrobia-lipid i skrobia-surfaktant, tworzonych z udziałem naturalnie występujących w skrobi bądź też dodanych lipidów i surfaktantów. Procesami tymi zajęto się w szczególny sposób. Określono wpływ zastosowanej dawki promieniowania na strukturę kompleksów amylozowo-lipidowych oraz na przebieg rekrystalizacji (retrogradacji) żeli, jak również przeanalizowano związek pomiędzy retrogradacją zachodzącą w żelach napromieniowanych a zmianami wywołanymi w struk-turze kompleksów amylozowo-lipidowych. Uwieńczeniem tej części pracy jest preparatyka folii otrzymanych na bazie napromieniowanej i nienapromieniowanej skrobi oraz ocena możliwości modyfikowania ich właściwości fizykochemicznych poprzez napromieniowanie skrobi i wprowadzenie dodatków wybranych środków powierzchniowo czynnych.
Napromieniowanie prowadzono z zastosowaniem dawek w zakresie 1-30 kGy. Podstawowym narzędziem, które w pracach własnych posłużyło studiom nad uporządkowaniem strukturalnym w biopolimerach jest różnicowa kalorymetria skaningowa (DSC), wspierana przez termograwimetrię i inne metody analizy termicznej, dyfrakcję rentgenowską i spektrofotometrię w podczerwieni (FTIR). Badania właściwości strukturalnych żeli i folii prowadzono za pomocą mikroskopii świetlnej, elektronowej mikroskopii skaningowej i transmisyjnej (SEM, TEM) oraz metod wiskozymetrycznych. Oceny właściwości fizykochemicznych folii dokonano na podstawie badań wytrzymałości na rozciąganie/przebicie, elastyczności i właściwości barierowych (permeacji pary wodnej) albo hydrofobowości/hydrofilowości (kąta zwilżania dla wody).