Monografie - 2009
(Study of the reaction of nitrogen oxides with ozone generated in low-temperature plasma )
Justyna Jaroszyńska-Wolińska
Usuwanie NOx z gazów emitowanych, zwłaszcza przez energetykę oraz z przemysłowych gazów kominowych o niskich stężeniach jest nadal istotnym problemem dla środowiska, trudnym z powodu kosztów, a także różnorodności źródeł emisji. Jednoczesny postęp w technologii generowania ozonu spowodował wzrost zainteresowania i stworzył możliwości realnego wykorzystania tego silnego i ekologicznego utleniacza do usuwania NOx. Praktyczna realizacja utleniania tlenków azotu ozonem wymaga określenia optymalnych parametrów decydujących o efektywności tego procesu. To spowodowało badania własne nad mechanizmami reakcji O3-NOx, dążące do poprawienia obecnych modeli chemicznych i przyjrzenia się czynnikom mającym wpływ na wydajność reakcji, która może być określona ilością utlenionych moli NO do wyższego stanu utlenienia na mol zużytego ozonu.Kompleksowość procesu wynika z faktu, że składa się on z szeregu elementarnych reakcji, których mechanizm, jak również zależności jednej reakcji od drugiej, nie są dokładnie wyjaśnione i zrozumiane. Wyjaśnienie mechanizmu tego procesu wymaga zaprojektowania i przeprowadzenia szeregu eksperymentów o charakterze pośrednim pozwalających wyjaśnić każdy proces elementarny a w efekcie proces globalny. Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia wydaje się uzasadnione, że zrozumienie mechanizmu tego procesu może opierać się na realistycznym modelu, który zawiera kluczowe reakcje konieczne do wyjaśnienia jego kompleksowości.
Poniższe reakcje stanowią podstawowe etapy postulowane w procesie globalnym usuwania tlenków azotu. Zaproponowany model elementarnych reakcji można podzielić na fazę gazową i ciekłą. Dodatkowo do tego procesu można dodać komponenty, które bardziej realistycznie oddają istotę procesu. Na przykład do tego modelu można włączyć tlen, biorąc pod uwagę fakt, że ozon jest wytwarzany z tlenu, a z drugiej strony tlen jest produktem rozpadu ozonu. Całkowity proces usuwania NOx ozonem może być modelowany makroskopowo przez niewielką liczbę reakcji, w którym tlenki azotu reagują z ozonem, aby stworzyć wyższe formy utleniania aż do N2O5, który następnie łączy się z wodą tworząc kwas azotowy, tj. z dwóch inicjujących reakcji utleniających (1) i (2), reakcji (3) i (4), które mogą być reakcjami następczymi i reakcji (5), która zamyka proces usuwania.
(1) NO + O3 -> NO2 + O2
(2) NO2 + O3 -> NO3 + O2
(3) NO2 + NO3 -> N2O5
(4) 2NO2 + O3 -> N2O5 + O2
(5) N2O5 + H2O -> 2HNO3
Powyższe reakcje stanowią etapy postulowane w globalnym procesie usuwania tlenków azotu, ale kluczową rolę odgrywa proces utleniania, a w szczególności generowanie wyższych tlenków.Ze względu na kompleksowość procesu rozprawa habilitacyjna ogranicza się zasadniczo do studiów fazy gazowej i opiera się na reakcjach od (1) do (4) oraz kilku reakcjach następczych z możliwością uwzględnienia komponentu, jakim jest tlen. Badania prowadzono w kilku etapach.
Celem badań była analiza mechanizmu procesu utleniania NOx ozonem ze szczególnym uwzględnieniem energetyki i kinetyki procesu na poziomie molekularnym.
W tym celu zastosowane zostały metody chemii kwantowej. Należy również podkreślić, że w momencie przygotowywania pracy nie było opublikowanych studiów teoretycznych, gdzie mechanizmy reakcji pomiędzy ozonem a tlenkami azotu byłyby studiowane przy użyciu tych metod. Współczesne metody chemii obliczeniowej pozwoliły scharakteryzować każdą reak-cję opisaną równaniami (1)-(4), przewidując dokładnie geometrię reagentów i produktów, jak również pozwoliły na scharakteryzowanie stanów przejściowych. Dla powyższego procesu istotne jest zrozumienie energetyki każdej reakcji w celu wyjaśnienia globalnego procesu. W szczególności dwa parametry energetyczne stanowią kluczowe wielkości pozwalające zrozumieć każdy elementarny proces: relatywne energie każdej reakcji (DELTA Ereact), jak również energie aktywacji (DELTA Eact). W tym celu wykorzystane zostały metody oparte na teorii funkcjonałów gęstości (density functional theory – DFT) oraz metody ab initio takie jak MP2 (Möller-Plesset perturbation theory) oraz CCSD (coupled clusters singles and doubles). Wspomniane metody ab initio, w przeciwieństwie do metod DFT, poprawnie opisują subtelne oddziaływania międzymolekularne (np. dyspersyjne), które okazały się istotne w przebiegu rozważanych tutaj elementarnych reakcji chemicznych. Ponadto, poprawny opis struktury ozonu wymagał użycia wieloreferencyjnej metody CASSCF (complete active space self-consistent field). Została przedstawiona teoretyczna analiza geometrii cząsteczki tlenu, cząsteczki ozonu i kilku tlenków azotu, a także obliczono na różnym poziomie dokładności energie wyselekcjonowanych reakcji (1)-(4). Oznacza to obliczenie energii substratów, produktów i stanów przejściowych tj. barier energetycznych poszczególnych reakcji. Stany przejściowe zostały znalezione dla dwóch fundamentalnych reakcji NO i NO2 z ozonem (reakcje (1) i (2)). One bowiem w największym stopniu decydują o mechanizmie procesu. Szczegółowe studia mechanizmu reakcji O3-NOx zaprezentowane w monografii są oparte na kinetyce chemicznej i metodach chemii kwantowej.
W drugim etapie, na podstawie uzyskanych danych teoretycznych dotyczących poszczególnych reakcji i przesłanek doświadczalnych, został zbudowany kinetyczny model procesu utleniania tlenków azotu mieszaniną tlenu i ozonu. Do modelu włączone zostały podstawowe reakcje tlenków azotu z tlenem i ozonem oraz kilka reakcji następczych.
Kinetyczny model procesu utleniania tlenku azotu mieszaniną tlenu i ozonu obejmuje osiem najważniejszych reakcji, zachodzących w warunkach przepływowych. W ośmiu tych reakcjach bierze udział sześć reagentów, co daje układ sześciu sprzężonych równań różniczkowych. Ich rozwiązanie analityczne byłoby niemożliwe. Dlatego też napisano odpowiedni program komputerowy z wykorzystaniem pakietu Mathematica, który zawiera numeryczną procedurę NDSolve. Program umożliwia numeryczne rozwiązanie układu sprzężonych równań różniczkowych dając w rezultacie stężenia sześciu reagentów w funkcji czasu. Pozwala również na badanie zależności temperaturowej.
Etap trzeci, podsumowujący, to szczegółowa analiza rozwiązań układu równań kinetycznych opisujących proces reakcji NOx z tlenem i ozonem. Rozwiązanie układu równań kinetycznych, to jest określenie zmian stężenia poszczególnych reagentów w funkcji czasu, pozwoliło na całościowy opis procesu. Najbardziej istotne było określenie wpływu stężeń początkowych, temperatury i konkurencyjności reakcji na przebieg całego procesu. Znajomość kinetyki pozwoliła na ustalenie stanu końcowego mieszaniny reakcyjnej oraz umożliwiła określenie optymalnych warunków prowadzenia procesu. Efektywność procesu usuwania tlenku azotu z mieszaniny określona została stopniem jego przereagowania.
Stwierdzono, że efektywność procesu nie zależy od temperatury w przypadku podstechiometrycznych stężeń ozonu. Temperatura ma natomiast znaczenie, jeśli mamy stechiometryczne stężenia tlenku azotu i ozonu. Obliczenia wykonane w przedziale 270-500 K pokazały, że największą wydajność procesu uzyskuje się w temperaturze około 380 K. Należy podkreślić, że spośród ośmiu reakcji uwzględnionych w modelu kinetycznym, stałe szybkości sześciu rosną ze wzrostem temperatury, a jednej maleje.
Interesujący jest fakt, że w wyniku zachodzących reakcji w mieszaninie poreakcyjnej nie pozostaje NO3.Rezultaty obliczeń stopnia przereagowania NO na podstawie modelu porównane były z badaniami doświadczalnymi, które weryfikują poprawność proponowanego modelu kinetycznego. Także wyznaczenie stanów przejściowych i związanych z nimi energii aktywacji zweryfikowały ważność tych reakcji dla całego procesu. Można wyciągnąć wnioski, że reakcje ozonu z tlenkami azotu nie przebiegają bezpośrednio od reagentów do produktów, ale obejmują przynajmniej jeden stan pośredni. Dalsza analiza wymagałaby włączenia dynamicznej korelacji elektronowej poprzez wieloreferencyjny rachunek zaburzeń CASMP2. Obliczone energie stanów przejściowych porównano z energią aktywacji wyznaczoną z wykorzystaniem równania Arrheniusa wiążącego eksperymentalne wartości stałych szybkości reakcji z temperaturą wziętych do modelu kinetycznego. Energia aktywacji reakcji (1) jest w zaskakującej zgodności z wartością eksperymentalną. Natomiast, obliczona energia aktywacji reakcji (2) jest prawie 4-krotnie wyższa od wartości doświadczalnej, zatem potwierdza trend, że druga reakcja ma wyższą barierę i ona z tych dwóch jest reakcją determinującą proces. Dokładne geometrie stanu przejściowego dla kompleksu NO + O3 i NO2 + O3 zostały obliczone przy użyciu metody MP2 i zilustrowane rysunkami.